Published On: Çar, Ağu 13th, 2014

5 ildekilerin e-postalarını takibe almışlar

Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan’ın imzasıyla Marmara bölgesindeki bütün maillerin izlendiği ortaya çıktı.

5_ildekilerin_e_postalarini_takibe_almislar

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde illegal dinlemeler yapıldığı iddiasına ilişkin polis müfettişlerince hazırlanan raporun ek klasörlerinde iki skandal belgeye yer verildi

İlk belge, Emniyetteki ‘Paralel Yapı’ soruşturmasında tutuklanan, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan’ın imzasına taşıyor. Demirhan tarafından 16 Ekim 2009’da lağvedilen özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılan altı sayfalık yazıda; daha önce telefon ve sinyal bilgilerinin incelenmesine mahkemece üç ay süreyle izin verildiğini, bu sürenin de evrakla aynı gün dolduğu ifade ediliyor.

Demirhan’ın yazısında, yasadışı örgütlerin takipten kurtulmak için internetten iletişim kurduğu vurgulandı. “Örgütsel iletişim sağlanması, eylem hazırlıkları ve talimatlarının iletilmesi ve patlayıcı düzeneklerinin kurulması gibi son derece önemli hususların sosyal paylaşım siteleri gibi görüntü, ses ve data iletişiminin yapıldığı alanlarda paylaştıkları” belirtildi.

Örgütlerin “ güvenlik güçleri tarafından değerlendirilemeyeceğinden hareketle yurt dışındaki internet servis sağlayıcı şirketler üzerinden iletişim kurmaya özen gösterdikleri” savunuldu. İnternetin, eylem üstlenmesinde de kullanıldığı belirtilerek “Eylemlerin üstlenilmesi sırasında kullanılan elektronik posta haberleşmesinin takibi, eylemlerin aydınlatılması, eylemleri gerçekleştirenlerin yakalanmasında ve bu şekilde, faili belli olmayan eylemler ile ülkemizin içerisinde bulunduğu demokratikleşme sürecine darbe vurulmasına engel olunmaktadır” denildi.

BAKAN ELVAN’DAN AÇIKLAMA: HESABINI VERECEKLER

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 5 ildeki internet ve e-posta trafiğinin takip edilmesiyle ilgili, “Yasa dışı dinlemelere yönelik ne varsa kim ne yaptıysa yargı önünde bunların hesabı teker teker verilecek, kimse bundan kaçamaz” dedi.

Kaynak: Hürriyet

About the Author

-