Published On: Tue, Jul 22nd, 2014

Esenlerli gençler İstikamet Dergisinin iftarında buluştu

Esenler’de liseli gençler İstikamet Dergisinin iftarında buluştu. Esenler Belediyesi Sabri Ülker Gençlik Merkezinde yapılan iftarda güncel konular hakkında konuşmalar da yapıldı.

istikamet_dergisi_iftar_01

İstikamet Dergisi yayın yönetmeni Ömer Polat’ın sunumuyla başlayan iftar programı önce Fatih Saraçoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Seyyit Furkan Çağman’ın yaptığı ve müslümanların yaşadığı sorunlar karşısında daha çok çalışmalarını ve Allah’tan yardım dilemelerinin önemini dile getiren iftar duası ise herkesi duygulandırdı.

Program kısa videoların izlenmesi ve gençlerin güncel konular üzerine yaptıkları kısa konuşmaların ardında İstikamet Dergisi yayın danışmanı eğitimci yazar Mahmut Balcının değerlendirme konuşması ile sona erdi.

mahmut_balci

Mahmut Balcı İstikamet Dergisinin İftarına katılan, Esenlerli gençlere hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi:

İftara katılan siz gençlere ve bu iftara katkılarından dolayı Esenler Belediyesine teşekkür ediyoruz. Biz bu güzel ortamda iftar yaparken İsrail ise Filistin’de, Gazze’de kardeşlerimizi katlediyor. Müslümanlar olarak bir çok bölgede acı olaylar yaşanıyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, müslümanlara ise kardeşliğe ve kardeşlerine daha çok sahip çıkma bilinci vermesini diliyoruz. Allah Resulünün tarif ettiği: ‘Mü’min kardeşine tebessüm etmeniz sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır’ tarifine uygun hareket eden müminler olmalıyız. Ramazanda birçoğumuzun kalbinde birileri bizi iftara davet etse şeklinde bir beklenti oluşur. Davetlere gidelim. Ancak diyoruz ki:  Hep Hazır Sofralara Oturma. Sen de bir sofra kur. Bu şekilde yapılacak iftarların daha bereketli olacağına inanıyoruz. Sevgili Gençler! şu cümlelerimi lütfen biraz da dikkatle dinleyiniz: yeni bir dünya savaşının çıkma ihtimaline karşın insanlık ise ilgisiz ve vurdumduymaz. Herkes sanallaşmış adeta. Sanki sosyal medya hastası sanal bir nesil yetişiyor. ”Ekmeğimi kes ancak internetimi kesme’ diyen sosyal medya hastası bir nesil yetişiyor. Bu nesil ile geleceğin aydınlık olması çok zordur”  diye konuştu.

iftar_mahmut_balci

Şunu unutmayalım ki insanlık büyük bir bunalım yaşamaktadır. Maddi oruçlardan manevi oruçlara geçmemiz gerekir. Maddi iftarlardan manevi iftarlara geçmek gerekir. Kur’an ayındayız. İnsanlar ramazanda birkaç hatimi birden indirmek için çok özel çabalar gösteriyor. Ne güzel. Ancak aynı çaba Kur’anın anlaşılması için ise gösterilmiyor. Müslümanlar çokça Kur’an okuyor ancak Kur’anın bizden neler istediği konusu ise pek dikkate alınmıyor. Halbuki Ramazan Kur’anla tanışmaya vesile olmalı ve bu her zaman devam etmeli.’

istikamet_dergisi_iftar_03

Mahmut Balcı gençlerin güncel konulara nasıl bakmaları konusunda ise şunları söyledi:

Önce şunu belirtmeliyim: tatile girdik ancak yaz aylarında okumamız gereken kitaplar listemiz de olmalı. Olayları sağlıklı anlamak için sağlam okumalar yapmalıyız. Duyarlı gençlerin hem dünyada, hem yaşadığımız coğrafyada ve hem de mahallemizde neler olup bittiğini merak etmesi gerekir. Müslümanların safında yer almamız gerekiyor. Yediklerimize, içtiklerimize ve tercih ettiklerimize dikkat edeceğiz. İnsanları İslam’a ve hayra davet etmeliyiz. Hz. Muhammed. (a.s) ‘Hayra vesile olan onu yapmış gibidir. Sosyal bir Müslüman olmalıyız. Eve gittiğimizde annemiz hayrola çok terlemişin dediği zaman; onlara yaptığımız hayır ve organizasyon çalışmalarından dolayı terlediğimizi söylememiz gerekir.’ buyurmaktadır.’

Kaynak: esenlerhaber.com

About the Author

-