Published On: Cts, Ara 27th, 2014

Hanefi Avcı ile ‘Biz hala Buradayız’ mesajı veriyorlar!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu.

basbakan_davutoglu_hanefi_avci

İşte Başbakan’ın açıklamalarından satırbaşları:

ÇÖZÜM SÜRECİ

– Sürecin doğası içinde kendi seyri devam ediyor. Biz bu sürecin en başından itibaren sürecin sonunda neye ulaşmak istediğimimzi biliyorduk. Türkiyenin demokratikleşme süreci içinde rahatla yaşayabildiği bir Türkiye ideali.
– Türkiye’de siyasi talepler şiddetle silahla yapılmayacak. 6-7 Ekim olaylarının bir daha olmaması için adımlar attık atacağız. Şimdi olması gereken bu sorunların sadece bir tarafla değil tüm taraflarla görüşülmesi gerektiği bundan sonra atılacak adımların o çerçevede yürümesi gerekiyor.

– (Pervin Buldan’ın açıklamaları) Ortak açıklama mütabakat değil ama olabilirde. Kimsenin spontane ayak üstü açıklamalarla sürecin engellememeli. Bizim kanattan açıklamaların kim tarafından yapılıyor belli, aynı şeyin HDP tarafında da olması gerekiyor. Şu zaman bu olur demek yanlış. Pervin hanımın söylediği doğru bir şey ayda bir kere açıklama yapılmalı

– Hiç kim Türkiye Cumhuriyeti’ne dönük imalı da olsa tehdit cümlesi kuramaz. Bölge halkında tekrar bir güven hissi oluşmaya başladı. Kamu düzeni çerçevesinde adımlar atıldı. Silahların terk edilmesi sanki bazı şartlar yerine getirilirse olacakmış gibi böyle bir şey yok.

 TÜRKİYE’Yİ KİMSE TEHDİT EDEMEZ

– Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti’ne dönük imalı da olsa tehdit cümlesi kuramaz. Bölge halkında tekrar bir güven hissi oluşmaya başladı. Kamu düzeni çerçevesinde adımlar atıldı. Silahların terk edilmesi sanki bazı şartlar yerine getirilirse olacakmış gibi böyle bir şey yok .

MÜZAKERELER YENİ BAŞLAMADI İVME KAZANDI

Müzakere konusunda tek bir taslak yol. Bir Oslo görüşmeleri var yürüyen çalışmalar var 2012 Aralık’ından itibaren doğrudan görüşmelerle milli bir şekilde gerçekleşmesi. Bu süreç 2 kez yavaşlatıldı söz verildiği halde silahları bırakıp terk edilmedi. Çözüm sürecinde ileri bir aşamaya gelindiğinde bir başka provokasyon çıkartılıyor. Atılması gereken adımlar ertelendi. Demokratikleşme paketini açıkladık silahlı unsurların silahlarını bırakması konusunda bir ilerle sağlanamadı. Bu sefer de 6-7 Ekim olayları çıkartıladı. Biz tekrar tren rayına oturttuk. Herkesin dikkatli olması lazım. Daha somut hedefe doğru ivme kazandığı doğru.

– Silahlı grupların silahlarını bırakıp Türkiye’yi terk etmeleri konusunda adımlar atıyoruz.

– Son derece dikkatli pozitif bir yaklaşımla bunu yürütmeye çalışıyoruz. Adım adım atılacak çalışmalar var. Öncelikle görmek istediğimiz iyi niyet ve ciddiyetin ortaya konulması.

GENEL AF GÜNDEMİMİZDE YOK

– Şu ana kadar görüşülmedi gündemimizde de yok.

YARGITAY’IN HANEFİ AVCI KARARI

Hanefi Avcı yazdığı bir kitap nedeniyle, üzerinde bir oyun oynandı. Tam Yargıtay’da yeniden yapılanma gündemdeyken sanki pazardan mal kaçırır gibi, “hala biz buradayız” der gibi karar alel acele çıkartıldı. Görünüyor ki bu Paralel Yapı kendisine dokunanları bir örgüt mensubuymuş gibi gösterip sindirmeye çalışıyorlar. Hanefi Avcı örgüt üyesiyse hangi örgüt? Ne yaptı bu örgütte? bu soruları sormak zorundayız. Biz bile ‘Selam Örgütü’ adı altında Hanefi Avcı gibi suçlanıyor olacaktık.

Kaynak : Haber7

About the Author

-