Published On: Thu, Jul 24th, 2014

O polisler neden arkadan kelepçelendi?

Operasyonda gözaltına alınan emniyet müdürlerinin ‘kelepçe oyunu’ deşifre oldu.

paralel_yapi_polis 2

Emniyet’teki ‘Paralel yapı’ mensuplarına yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan eski polis müdürlerinin kelepçeli ellerini göstererek şov yaptıkları ve böylece operasyon mağduru olduklarını göstermek istedikleri görüldü. İstanbulEmniyeti eski TEM Müdürü Yurt Atayün kendilerini gözaltına almayan gelen kolluk görevlilerine “Beni arkadan kelepçeleyin, bunu da tutanağa yazın” dediği belirtilirken, İstihbarat eski Müdürü Ali Fuat Yılmazer dekameralara kelepçeli ellerini göstererek mağdur gibi görünmeye çalıştığı dikkat çekti. Aynı şovu eski İstanbul TEM Şubesi’nin eski müdürü Ömer Köse de yaptı. Operasyon sabahı sağlık kontrolü için hastaneye getirilen Köse, kelepçesiz girdiği hastanede kendisine refakat eden polislere “Beni kelepçeleyin” dedi. Köse, gazetecileri görünce de ellerindeki kelepçeleri gösterdi.

Hürriyet gazetesinden Akif Beki Bakın niye arkadan kelepçelenmiş” başlığıyla kaleme aldığı yazıda belki de günün en önemli ayrıntısını okuyucusuna aktardı. Önceki gün Emniyet’teki ‘Paralel yapı’ mensuplarına yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonda eski polis müdürlerinin neden arkadan kelepçelendiğini açıkladı.

Polis tutanaklarına geçen kayda göre, eski polis müdürleri ‘algı operasyonu’ açısından arkadan kelepçelenmeyi kendileri istemiş…

İşte Akif Beki’nin bugünkü yazısı: 

Eski Terörle Mücadele Müdürü, bir terör zanlısı gibi, azılı bir suçlu gibi ellerine arkadan kelepçe takılarak sağlık kontrolüne getirilip götürülüyor. İntikam için mi? 17 ve 25 Aralık kumpaslarının öcünü almak için mi? Direndi, artistlik yaptı da ondan mı? Gününü görsün diye mi? Ezmek, horlamak, aşağılamak için mi? Patronun kim olduğunu göstermek için mi? Güç gösterisinden mi?

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı kah KCK’lı, kah İran casusu diye dinleyip kaydetmenin, düzmece isnatlarla terör örgütüne sokup ellerine kelepçe takmaya yeltenmenin bedelini ödetmek için mi?

İBRETİ ALEM OLSUN DİYE Mİ?

“Dünyanın kaç bucak olduğunu bellesin, ibreti alem olsun” diye mi? Başbakan’ı, bakanları, gazeteci, akademisyen ve kanaat önderi binlerce kişiyi uyduruk gerekçelerle Selam Terör Örgütü üyeliğinden dinleyip karanlık amaçlar doğrultusunda arşivlemek neymiş öğretmek…İçeride çeteleşmiş birkaç polis parçasına haddini bildirmek için mi?

Vaktiyle ‘Paralel Yapı’nın pervasız gözaltı uygulamalarında gördüğümüz gibi burun sürtmek için mi? “Yetkisini kötüye kullanarak iktidara kumpas kuranların sonu berbat olur”  dedirtmek için mi? Yıldırmak, sindirmek, gözdağı vermek için mi? ‘Dokunan yanar’ duygusunu bu kez terse çevirmek, devletin büyüklüğünü unutulmaz bir dersle paralel belleklere kazımak için mi?

***

Her neyse, bu fotoğrafta bir terslik var. İstanbul emniyetindeki ‘Paralel Yapı’ operasyonunda birçok eski polis şefi gözaltına alındı.

Ama diğer meslektaşları önden kelepçelenirken eski terörle mücadele müdürü Yurt Atayün’e arkadan kelepçe vuruldu.Neden?…

YURT BEY’E TERBİYESİZLİK Mİ YAPILDI?

Telefonla ifadeye çağrıldı, kendi ayaklarıyla gitti oysa. Takışmadı, polise zorluk morluk çıkarmadı. Avukatı Niyazi Atasoy söyleniyor, “Yurt Bey’e bir terbiyesizlik yapıldı. Ters kelepçe bilinçli takıldı” diye.

Yurt Atayün de feryat figan isyanlarda. Kameralar önünde bağırıyor, “Kendim teslim oldum, yine de arkadan kelepçelediler. Tamamen siyasi saiklerden” diyor. İnsanı infiale sevk etmez mi bu fotoğraf, cemaati galeyana getirmez mi? “İntikam operasyonu mu yapılıyor, adalet mi aranıyor arkadaş” diye söyletmez mi?

Suçlamalar ciddi ve ağır…

Soruşturulsun, yanlış yapanın yanına konmasın, hak yerini bulsun… Cemaat sözcülerinin hep dediği gibi hukuksuz dinlemeler, casusluk tapeleri, polis ve yargıda paralel örgütlenme varsa tabii ki cezasız kalmasın… Ancak kılı kırk yaran bir hakkaniyet ve adaletle muamele edilsin, haksızlık yapılmasın, eziyette bulunulmasın. Ortada vahim suçlar var da…Daha o suçları kimlerin işlediğine dair kesinleşmiş yargı kararları yokken gözaltı işlemini cezalandırmaya dönüştürmek zulüm değil mi?

paralel_yapi_baskin_arkadan_kelepce

ARKADAN KELEPÇELENMEYİ KENDİ İSTEMİŞ

Cemaat gibi düşünmüştüm yani. ‘Kelepçe öyle takılmaz, böyle takılır’ meselesi sanmıştım. Gel gör ki değilmiş… İnanmazsınız, arkadan kelepçelenmeyi kendi istemiş.”Madem kelepçeleyeceksiniz, arkadan kelepçeleyin” demiş. 

POLİSİN BU İSTEĞİ TUTANAKLA KAYDA GEÇİRİLMİŞ

Meslektaşları da çaresiz, bir tutanakla isteğini kayda geçirip öyle bağlamışlar
ellerini. İç yüzünü bilmeden, bir hışımla ilk bulduğuma verip veriştirmeye kalktım ben de,
fakat yanlış alarm çıktı. Kazın ayağı meğer başkaymış… E hala mı ‘algı operasyonu’ birader! 

Binbir manipülasyonla vicdanları yanıltmayı bırakmazsanız, bir dahaki sefere fotoğraftan işkillenip haksızlığa uğradığınızdan şüphelenirsek kandırılmadığımızı nasıl bileceğiz, bir dümenle yine dolmuşa bindirilmediğimizi…

Kaynak: haber7.com

 

 

About the Author

-