Published On: Sat, Nov 30th, 2013

Sanal para 1 yılda 80 katına fırladı!

Share This
Tags

Geçtiğimiz günlerde BDDK’nın dikkat edilmesi yönünde uyarıda bulunduğu Bitcoin denilen sanal paranın 1 yılda 80 katına fırladığı bildirildi.

Giderek popülerliği artan sanal para Bitcoin’in değeri Mt.Gox internet borsasında 1,000 doları aştı.

Bir yazılım olarak varolan ve hiçbir ülke ve bankacılık otoritesi tarafından denetlenmeyen Bitcoin perşembe günü 1,073 dolardan rekor kırarak, 1 yıl öncesinin 80 katı değere ulaştı. Sanal para birimi, Çin ve ABD’deki yatırımcıların ilgisinin artması ve okul ücretlerinden, şekerlere her şey için Bitcoin kullanımının kabul görmeye başlamasıyla ralli yaptı.
BDDK’dan sanal para uyarısı: Bitcoin’e dikkat

KREDİBİLİTESİ BU AY ARTTI

Bloomberg’ün haberine göre; güvenlik ve hukuk polislerinin ABD Senatosu’ndaki sunumlarda sanal para biriminin meşru bir takas aracı olabileceğini söylemesinin ardından Bitcoin’in kredibilitesi bu ay arttı. Regülatörlerin, insanların Bitcoin kullanarak silah, uyuşturucu ve diğer illegal ürünleri alabileceği Silk Road Hidden’ın internet sitesini kapamasının ardından Bitcoin’daki ralli hız kazandı. Bu durum, dijital paranın, yasal amaçlar için daha geniş kapsamlı kullanım alanı kazanacağı iyimserliğini destekledi.

Dönüm noktalarının, tamamen gelişigüzel olmalarına rağmen bir miktar geçerlilik sağladığını anlatan ConvergEx Group’un baş piyasa stratejisti Nicholas Colas, “Bitcoin için 1,000 dolar dikkat çekecek ve yükseliş bekleyenlerin, ‘hayır’ diyenlerle gülme nedeni olacak” dedi.

Bitcoin perşembe günü, dijital paranın, başka para birimleri için işlem yapılabildiği mt.Gox’ta 1,003 dolardan işlem gördü. İnternet borsaları arasında dolar tabanlı en aktif piyasa platformu olan Bitstamp ise 949.90 dolarda seyretti. Bitcoin daha bir yıl önce 12-13 dolardan işlem görüyordu.

About the Author

-