Published On: Thu, Sep 25th, 2014

Taş Camii gün yüzüne çıkmaya başladı

Esenler’e asırlarca ibadete açık kalacak Cumhuriyet tarihinin ikinci taş camisi yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Osmanlı mimarisine uygun kesme taşlardan yapılan cami inşaatında çalışmalar büyük bir titizlik ve sabırla devam ediyor.  

esenler_tas_cami

Esenler’e 50 – 60 yıl değil ebediyen ayakta kalacak bir cami yapılıyor. Esenler Belediyesi ile Bahçelievler Hak Vakfı’nın ortaklaşa yaptığı Cumhuriyet tarihinin ikinci taş camisi, Birlik Mahallesi’nde 1000 metrekarelik bir alana inşa ediliyor. Cami, Mimar Sinan tarafından yapılan Tophane’deki Tarihi Kılıç Ali Paşa Camii’nin bir benzeri olacak. Yapımına geçtiğimiz yıl başlanan ve 20 işçinin büyük bir titizlik ve sabırla çalıştığı taş cami, hızla yükselmeye devam ediyor. Toz ve gürültüden çevredeki vatandaşların rahatsız olmaması için yaklaşık bir yıldır, bir örtü altında çalışmaların yürütüldüğü inşaatın yükselmesiyle üstü açıldı ve cami iskeleti gün yüzüne çıkmış oldu. Esenlerliler’in merakla beklediği cami, çevre düzenlemeleriyle birlikte 3 yıl içerisinde ibadete açılacak.

ASIRLARCA AYAKTA KALACAK

Esenler halkı arasında ‘Teneke Camii’ olarak bilinen, tek katlı ve olası bir deprem felaketinde yıkılma riski bulunan Halil İbrahim Camii’nin yerine inşa edilen taş camide kolon ve kiriş bulunmayacak. Cami, kurşunlu kenetli ve zıvanalı sistemle yapılıyor. Yapımında hiç beton kullanılmayan cami, “İstanbul Taşı” olarak da bilinen 2 bin – 2 bin 500 yıl gibi uzun bir süre ayakta kalabilen küfeki taşından yığma tekniğiyle yapılıyor. Bu taşın özelliği sayesinde cami, yaz aylarında bunaltıcı sıcaklardan, kış aylarında ise dondurucu soğuklardan korunacak. Sultanahmet Camii, Fatih Camii, Yeni Camii, Şehzadebaşı Camii, Yavuz Selim Camii ve Kılıç Ali Paşa gibi uzun ömürlü olacak Esenler’in yeni camisinde, gelecek nesiller asırlar boyu ibadet edebilecek.

BİNLERCE TAŞA ŞEKİL VERİYORLAR

Caminin ana kubbesi, 1.60 cm’lik ana taşıyıcılar üzerine oturacak ve duvar kalınlığı ise 1.20 cm ile 1.40 cm genişliğinde taş duvarlarla örülecek. 30×40 ebadında ve serbest boyutlardaki bu taşların kullanılır hale gelmesi için taş ocaklarında ve şantiyelerde hummalı bir çalışma yürütülüyor. Camiyi oluşturacak binlerce taş, 5 taş ustasının elinde şekilleniyor. Pencereler, kalem işleri, orijinal detaylara uygun olarak yapılıyor.

OSMANLI MİMARİSİNE UYGUN

Cami, Osmanlı mimarisinde yapılıyor. 3 kapılı ve kesme taşlardan yapılacak caminin ana kubbesinin her iki yanında şerefeli iki tane minaresi olacak. Minarelerin çevresinde de daha küçük kubbeler yer alacak. Mimarisi ve estetiği ile ilgi uyandıracak caminin ön ve yan cephelerinde de kemerler yer alacak. Esenler’e değer katacak olan taş caminin şadırvanı, avlusu ve çevre düzenlemeleri de camiye uygun bir şekilde tasarlanacak.

HAYIRSEVER YAPIYOR

Bir hayırsever tarafından, Esenler Belediyesi ile Bahçelievler Hak Vakfı’nın ortaklaşa yapacağı caminin yapımında kullanılan taş malzemeyle maliyet 2 katına çıkıyor. İsmini vermek istemeyen hayırsever vatandaş, taş cami ile caminin kıyamete kadar ibadete açık kalacağını, bunun da hem Esenlerliler hem de İstanbullular için hayırlı olmasını temenni ediyor.

Kaynak: esenlerhaber.com

About the Author

-