Published On: Wed, Jul 16th, 2014

Türkiye’nin en uzun tünelinde sona gelindi

Rize’yi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine bağlayacak olan ve yapımı süren Ovit Tüneli’nin 10 bin 600 metrelik bölümü tamamlandı.

ovit_tuneli

Rize-Erzurum karayolu güzergahındaki 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı’nda yapımı süren Ovit Tüneli’nin 10 bin 600 metrelik bölümütamamlandı.

Rize’nin İkizdere ilçesi 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı’nda yapımı planlanan tünel, 14 bin 300 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise en uzun tünellerindenbiri olacak. Çift tüp şeklinde inşa edilecek tünel projesinin 800 milyon liraya mal olması planlanıyor.

Tünel sayesinde Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında kışaylarında aşırı kar ve çığ tehlikesi nedeniyle aksayan ulaşım, kesintisiz ve güvenli halegelecek. Tünelin giriş kotu 1919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre ve tünel içi boyuna eğim yüzde 2,13 olacak. 2015 yılı sonunda bitirilmesi planlanan tünelle, 250 kilometreolan Rize-Erzurum karayolu, 200 kilometreye düşecek

Rize Valisi Ersin Yazıcı, Ovit Tüneli Projesi’nin, Türkiye’nin önemli ve ciddiyatırımlarından biri olduğunu belirterek, “Çığ tünelleri ile yaklaşık 14,3 kilometrelik bir tünel olacak. Tünelin bazı noktalarında derinlik 850 metreye kadar ulaşacak. Her iki tarafta da çalışmalar devam ediyor” dedi.

Yılların hayali olan Ovit Tüneli’nin 2015 yılı sonuna doğru biteceğini ifade eden Yazıcı, şunları söyledi:

“Ovit Tüneli iki tüpten oluşmakta. İkizdere tarafından 2,5, İspir tarafından da 2,8 kilometreilerleme sağlandı. Toplamda her iki tarafta 10,6 kilometre delme işlemi tamamlanmış durumda. Ovit Tüneli, Rizemiz için önemli bir yatırım. Ovit Tüneli ile Karadeniz, Doğu veGüneydoğu Anadolu Bölgesi ile buluşmuş olacak. İyidere bölgesinde büyük bir lojistik alan oluşacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun her türlü ihtiyacı karşılanmış olacak.Rizemizde böyle büyük bir lojistik alanın oluşması, ilimizi ekonomik açıdan yukarılarataşımış olacak. Rize’nin gelecekteki konumunu farklı bir yere taşıyacak.”

“Rizemize ekonomik açıdan çağ atlatacak bir proje

Vali Yazıcı, Rize-Erzurum arasındaki ulaşımın en sıkıntılı bölgesinin Ovit Dağı olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bu tünelle artık bir sıkıntımız kalmayacak. Rizemize ekonomik açıdan çağ atlatacak birproje. Açılacak bu tünel sayesinde ithalat ve ihracatın kolaylaşmasıyla Doğu AnadoluBölgesi’nin de ekonomik hayatında farklı bir canlanma olacaktır. Doğu Karadeniz’de yayla turizmi, özellikle Arap ülkelerinden ciddi manada turist gelmesini sağlıyor. Yabancıturistlerimizi Doğu Anadolu Bölgesi ile de buluşturabiliriz. Doğu bölgemizin de turizmanlamında farklı özellikleri var.

Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun turistlik özellikleri, bu tünelin açılmasıyla buluşmuş olacak.”

Kaynak: AA

About the Author

-