Published On: Paz, Tem 27th, 2014

Yerli telefonla 400 TL cepte kalıyor

Apple, Samsung gibi devleri Discovery modeliyle geride bırakan General Mobile’ın yeni ürünü ağustosun ilk haftası tüketiciyle buluşacak.

yerli_telefonla_400_tl_cepte_kaliyor

2013 yılında akıllı telefon satışındaSamsung, Apple ve Nokia gibi devlerGeneral Mobile firmasının Discovery modelinin gerisinde kaldı. 8 çekirdekli, 5 inç ekrana sahip Discovery II‘yi vitrine çıkarmaya çalışan şirket, yerli bir markanın devlerle rekabete hazır olduğunu kanıtladı. General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü akıllı telefon satın alan birmüşterinin Discovery’yi tercih etmesidurumunda minimum 400 TL’sinin cebinde kalacağını iddia ediyor. Gölcü, “Maliyetavantajı tüketiciye, akıllı telefon teknolojisinde fırsat eşitliği sağlıyor” dedi. Yabancı markalar tüm dünyaya yönelik pazarlama yatırımı yaparken Türkiye’deki müşterinin hak ettiği hizmeti aynı oranda alamadığını savunan Gölcü, yerli markaların devleri, hizmetyatırımına zorladığını belirtiyor.

YERLİLER COŞTU 

Telpa Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman da akıllı telefon pazarında liderliğeyükseldiklerini üstelik bunu yaparken ne operatörler ne de devletten destek aldıklarını belirtti. Yaman, “Bizim uluslararası şirketler gibi yüksek pazarlama ve yönetim maliyetlerimiz yok. Tüketiciye bu yüksek maliyetleri yansıtmak zorunda kalmıyoruz. Yönetim yapımız basit ve esnek. Çözüm odaklı çalışıyoruz. Kanala ve müşteriyeyakın yönetim yapısına sahibiz. Bize göre satılan her 5 akıllı telefondan biri General Mobile Discovery oldu. GfK’ya göre ise bu oran 7’de 1” diye konuştu. General Mobile’ın başarısına benzer performansı uzun yıllardır bilgisayar sektöründe iddiası olan Casper da hedefliyor. Şirket akıllı telefon piyasasında adetten çok marka, kanal ve servis ağına yatırım yapıyor.

OPERATÖR BELİRLEYİCİ OLDU

Uygun fiyatlı akıllı telefonlarda pazar Turkcell, Vodafone ve Avea markalı cihazlarla da büyüyor. Yeni satılan cihazlarda akıllı telefon oranı yüzde 83’e ulaştı. Öte yandan operatörler Samsung, Apple ve Nokia ile uzun süreli güçlü kampanyalar yaparken, yerli markalara mesafeli duruyor.

Kaynak: sabah

About the Author

-