Published On: Çar, Ağu 20th, 2014

Çocuk Üniversitesi öğrencileri, mikroskopla hücreleri inceledi

Çocuk Üniversitesi öğrencileri, Bilim ve Deney dersinde mikroskopla insan vücudu hücrelerini incelediler.

cocuk_universitesi_mikroskop_hucre

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından ortaokul öğrencileri için açılan ve bir haftadır devam eden Çocuk Üniversitesi’nde öğrenciler, laboratuvar ortamında mikroskopla insan vücudundaki hücreleri incelediler.

yildiz_teknik_universitesi_cocuk_labrotuvari

Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi ile Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ortaklaşa hayata geçirdiği Çocuk Üniversitesi’nde dersler devam ediyor. YTÜ Davutpaşa Kampüsü’nde gerçekleştirilen Bilim ve Deney dersinde öğrenciler, üniversitenin laboratuvarında Doç. Dr. Hakan Akçay ve Araştırma Görevlisi Hasan Özgür Kapıcı denetiminde kimya ve biyoloji incelemelerinde bulundular. Yaptıkları mikroskobik incelemelerde öğrenciler insan vücudundan akciğer, karaciğer, pankreas ve dil hücrelerini mikroskop üzerinde incelerken ortaya çıkan sonuçlar karşısında birbirileri ile fikir alışverişinde bulundular.

esenler_cocuk_universitesi

Çocuklar, biyolojik incelemelerin ardından kimya laboratuvarına geçtiler. Bu derste kimyevi maddeler hakkında bilgiler edinen öğrenciler, Doç. Dr. Hakan Akçay’ın yaptığı deneyleri yakından görmenin fırsatı yakaladılar.

ÜNİVERSİTEYE ISINIYORLAR

Öğrencilere ücretsiz şekilde verilen bu eğitimin çok büyük yararları olduğuna değinen Doç. Dr. Hakan Akçay, Çocuk Üniversitesi’ni hayata geçiren Esenler Belediyesi’ni bu hizmetinden dolayı tebrik etti. Akçay, “Çocuklar daha küçük yaştan itibaren üniversite sıralarına ısınarak hazırlanıyorlar. Burada ders görmenin zevkini yaşıyorlar. Kendilerine değer verildiğini hissediyorlar. Bu, onların gelişimleri için çok büyük bir adım. Projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

BÜYÜKLERİYLE YEMEK YEDİLER

Laboratuvar dersinin ardından öğrenciler, kendilerinden yaşça büyük Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi abla ve ağabeyleri ile yemekhanede aynı sıraya girerek birlikte yemek yediler. Çocuk Üniversitesi’nde dersler, 29 Ağustos’a kadar devam edecek.

Kaynak: esenlerhaber.com

About the Author

-