Published On: Tue, Nov 4th, 2014

Esenler’de 20 bin aşure ikram edildi

Türkiye’nin aşuresi Esenler’de pişti. 20 bin aşurenin dağıtıldığı Esenler’de düzenlenen aşure dağıtım programında konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Muharrem ayı ve aşure bizim medeniyetimizin önemli bir sembolü. Bu ay, acıları ve mutlulukları bir arada yaşadığımız bir ay” dedi.

esenler_asure_dagitimi

Esenler Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Muharrem ayı nedeniyle Esenler halkına aşure dağıttı. Dörtyol Meydanı’nda gerçekleşen geleneksel aşure dağıtım programına; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, Esenler İlçe Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları, bazı Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

HEPİMİZ HÜSEYİN’İZ

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, sözlerine “Muharrem ayı ve aşure bizim medeniyetimizin önemli bir sembolü. Bu ay, acıları ve mutlulukları bir arada yaşadığımız bir ay” diyerek başladı. Göksu, “Bir taraftan Muharrem ayında yediğimiz aşurenin bereketini yüreğimizde hissederken, Muharrem ayının bereketiyle iç dünyamızdaki niyetlerimizi de kontrol ediyoruz” diye konuştu. Muharrem ayının Müslümanların kardeşliğini gözler önüne seren bir ay olduğunu belirten Göksu, “Bu ayda vatanımız, milletimiz için dua edeceğiz, birlik – dirliğimize zarar verdirmeyeceğiz. Bu topraklarda kimse Yezid değil herkes Hüseyin’dir” şeklinde konuştu.

20 BİN KİŞİYE AŞURE

Konuşmaların ardından Esenler Belediye Başkanı Göksu, beraberindekilerle birlikte dev aşure kazanının başına geçerek vatandaşlara aşure ikram etti. Dörtyol Meydanı’nın yanı sıra Esenler’deki metro giriş ve çıkışlarında da buğday, nohut, kuru fasulye, pirinç, ceviz, badem, nar, susam ve tarçın gibi kuruyemiş, meyve ve baharatları Türkiye’nin 81 ilinden gelen ve Esenler’de özel olarak hazırlanan 20 bin aşure, vatandaşlara ikram edildi. Türkiye’nin aşuresi, Esenler Dörtyol Meydanı ile birlikte Esenler’deki metro istasyonları çıkışında da vatandaşlara ikram edildi.

Kaynak: esenlerhaber.com

About the Author

-