Published On: Mon, Sep 29th, 2014

Filistin lideri Şeyh İzzeddin el-Kassam Esenler’de anıldı

Esenler Belediyesi, İHH ve İKRA Derneği’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği “Gazze İçin Fedakâr Ol” Yardım Kampanyası’nın ikinci gününde, Filistin lideri Şeyh İzzeddin el-Kassam Türkiye’de ilk kez Esenler’de anıldı.

kassam-esenlerde-anildi

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) silahlı kanadı “Kassam Tugayları”nın adını aldığı Filistin lideri İzzeddin El Kassam, Türkiye’de ilk kez Esenler’de anıldı. Esenler Dörtyol Meydanı’nda başlatılan “Gazze İçin Fedakâr Ol” Yardım Çadırı’nda gerçekleştirilen programda, Gazeteci Yazar Ahmet Varol, İzzeddin El Kassam’ın Gazzeliler için neden önemli olduğunu ve askeri birliklerine neden Kassam adını verdiklerini anlattı.

İLMİ VE ASKERİ YÖNDEN ÇOK GÜÇLÜYDÜ

İzzeddin El Kassam’ın Suriye’de doğduğunu belirten Ahmet Varol, Kassam’ın 1. Dünya savaşı zamanında Osmanlı Ordusu’na yazıldığını söyledi. Kassam’ın her zaman ilmi bilgisini geliştirmek için eğitim aldığını ifade eden Varol, “O ilmi yönüyle, ümmetçilik bilincinin kaybedilmemesi için çabaladı. İtalya’nın Libya’ya, Fransa’nın Cezayir’e saldırmasının ardından, ümmet bilinicinin korunması için hareketler başlattı. Şam, Fransızlar’ın eline geçinceye kadar onlara büyük kayıplar verdirdi. Şeyh İzzettin Kassam, sömürgeci güçlerin ve onlarla işbirliği içindeki siyonistlerin Filistin üzerindeki oyunlarının tehlikeli boyutlara geldiğini gördüğünden beraberindeki bazı mücahitlerle birlikte 1921’de Filistin’e gitti. İzzettin Kassam Filistin’e varınca Hayfa şehrine yerleşti ve burada öğrenci yetiştirip, halkı İslâmi yönden şuurlandırmak için vaaz ve irşad çalışmaları yaptı. Kassam hem ilmi hem de askeri yönden çok güçlüydü.  Kassam, İngiliz sömürgeciliğine karşı silahlı mücadele verirken 1935’te hayatını kaybetti.  Cenazesine binlerce kişi katılmış, Hamas’ın silahlı kanadına onun adı verilmiştir” diye konuştu.

Programlar kapsamında Esenler’de gazeteciler, sanatçılar ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de Gazze başta olmak üzere ülkeden yaşanan insanlık dramını ve Filistin davasını anlattılar. Bazı Mavi Marmara gazileri ve şehit yakınları da Esenler Dörtyol Meydanı’na gelerek kampanyaya destek verdi.

Kaynak: esenlerhaber.com

About the Author

-