Published On: Tue, Dec 2nd, 2014

Öğretmen maaşlarına 400 lira zam

105 bin öğretmenin ders başına aldıkları ücret 10 liradan 20 liraya yükseldi.

ogretmen-orhan-aydogan-iskender-tastan

Öğrencilere okul sonrası halk eğitim merkezlerinde verilmesi planlanan kurslar öğrencileri memnun etmişti ancak öğretmenler alacakları düşük ücretten dolayı memnun değillerdi. Bu çağrıya Milli Eğitim Bakanlığı kulak verdi. Öğretmenlerin ders başı aldıkları ücrete zam yapıldı. Ders başı 10 lira ücret alan öğretmenler bundan sonra ders başı 20 lira ücret alacak. Öğretmenlerin aylık alacağı ortalama miktar bu zamla birlikte 400 lira olacak.

Okullarda ve halk eğitim merkezlerinde açılan ücretsiz “takviye kursları”nda görev alan öğretmenlere yeni zam düzenlemesinin ardından önemli bir gelir kapısı daha aralanıyor.

Ders başına aldıkları 10 lira ücretin düşüklüğünden yakınan öğretmenlerin çağrısına Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kayıtsız kalmadı. Maliye Bakanlığı’na talepte bulunan MEB, ek ders ücretlerinin artırılmasını istedi. Buna göre bu ek ders ücretleri iki katı oranında artırılacak ve 10 lira civarında olan ek ders ücreti 20 liraya çıkarılacak.Takviye kurslarında görev yapan 105 bin öğretmenin, ders başı aldıkları 10 lira ücret 20 liraya yükseliyor.

400 LİRA ZAM

Böylelikle mevcut durumda kurslarda ders vermeye başlayan 105 bin öğretmen maaşının yanı sıra büyük gelir elde etme fırsatı yakalayacak. Kurslarda haftada 19, ayda ise 76 saat ders verebilecek olan 105 bin öğretmen ortalama bin 400 liraya kadar ek gelir elde edebilecek. Ücretsiz kurslarda görev yapan öğretmenlere verilecek olan ek ders ücretlerinin artırılacağının müjdesini Öğretmenler Günü’nde Başbakan Ahmet Davutoğlu vermişti. Öğretmenler Günü’nde Ocak’ta gerçekleşmesi beklenen atamaları duyuran Davutoğlu, ek derslere verilecek zammı da açıklamıştı.

About the Author

-