Published On: Çar, Nis 2nd, 2014

Şili’de 8.2’lık deprem ve tsunami

sili_8_buyuklugunde_depremAmerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin merkez üssünün Şili’nin maden ihracatı yapılan ana liman şehri İquiqe’nin 86 kilometre kuzeybatısında, deniz tabanının 10 kilometre derinliğinde olduğunu duyurdu.

İNSANLAR PANİKLE KAÇIŞMAYA BAŞLADI

Depremin hissedildiği İquiqe ve diğer yerleşim birimlerinde insanların panikle kaçmaya çalıştıkları, karayollarında yoğun trafik oluştuğu belirtildi.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Latin Amerika’nın bütün Pasifik kıyıları için tsunami tehlikesi olduğunu bildirdi. Açıklamada, “Yıkıcı etki potansiyeline sahip dalgalar dakikalar içinde sarsıntının merkez üssüne yakın bölgelere, saatler içerisinde de diğer kıyılara ulaşabilir” denildi.

Donanma yetkilileri, ilk dalgaların 45 dakika içerisinde Şili’nin kuzey kıyılarına ulaştığını belirtti. Peru, Ekvador, Kolombiya, Panama, Kosta Rika ve Nikaragua kıyılarının da tehlikealtında olduğu kaydedildi.

ŞİLİ DÜNYANIN EN AKTİF DEPREM ÜRETEN ÜLKELERİNDEN BİRİ

2010 yılının Şubat ayında meydana gelen 8,8 büyüklüğündeki deprem ile ardından oluşan tsunamide 500’den fazla kişi ölmüş, 220 bin ev kullanılamaz hale gelmişti.

Şimdiye kadar ölçülen en büyük deprem de 1960 yılında Şili’de meydana gelmişti. 9,5büyüklüğündeki depremde 5 binden fazla kişi yaşamını yitirmişti.

Kaynak: haber7.com

About the Author

-